europa league

Advertisements
nga albsportnews Postuar te futboll
Lidhje

Rosell nën akuzë për shpërdorim të 40 mln eurove

 

Përditësuar: 9 Dhjetor, 2013

Rosell nën akuzë për shpërdorim të 40 mln eurove

 

Presidenti i Barcelonës, Sandro Rosell u denoncua të enjten e kaluar nga një prej kundërshtarëve të tij brenda klubit, Jordi Cases, se ka shpërdoruar detyrën në operacionin financiar për blerjen e Neymar nga Santos. Sipas të përditshmes spanjolle “El Mundo” shuma e shpërdoruar kap shifrën e 40 milionë eurove.    

Detajet e nënshkrimi me Neymer janë mbetur të fshehura ndërsa klubi katalas në asnjë moment nuk është shfaqur i gatshëm për ta shpjeguar publikisht. Rosell dhe zëvendësi i tij, Josep Maria Bartomeu, kanë fshehur një klauzolë konfidencialiteti, sa herë që janë shprehur për shumën që Barcelona ka paguar për kartonin e Neymar.

Komisioni prej 40 milionë eurosh ka shkuar në llogarinë e babait të futbollistit. Përfundimisht blerja e Neymar i ka kushtuar Barcelonës jo me pak se 100 milionë euro, çka vërteton edhe fjalët e Florentino Perez, i cili një muaj më parë u shpreh se nëse Reali do të blinte Neymar, do t’i kushtonte 150 milionë euro. 

nga albsportnews Postuar te futboll
Lidhje

 

Zgjerohet skandali i basteve në Angli, 6 të arrestuar

 

Përditësuar: 9 Dhjetor, 2013

Zgjerohet skandali i basteve në Angli, 6 të arrestuar

 

Merr përmasa më të mëdha skandali i trukimeve në Angli. Agjensia kombëtare e krimit në vendin britanik kreu gjashtë arrestime të tjera këtë herë jo më në kategoritë e ulta por në Championship, ku pas hetimeve dhe përgjimeve të kryera rezultoi se futbollistë të kategorisë së dytë në ishull paguheshin për t’u ndëshkuar me kartona të verdhë ose të kuq. Njëri prej të ndaluarve ishte dhe ish-lojtari i Portsmouth Sam Sodje, i cili kishte pranuar një shumë prej 10 mijë paund për t’u ndëshkuar me karton të verdhë në një ndeshje kampionati. Pagesa për Sodje është kryer në periudhën kur ai luante me skuadrën e Portsmouth dhe sic shikohet dhe nga pamjet, pasi ka marrë pagesën, këtë herë për shumën e 70 mijë paund, futbollisti është ndëshkuar me dëshirë me karton të kuq në ndeshjen me Oldham teksa ka goditur kundërshtarin e tij, Jason Baxter në vend delikat duke u ndëshkuar qëllimisht nga gjyqtari. Sodje lidhur me këtë ndeshje pranoi se u detyrua të godiste kundërshtarin, pasi shkelmat që po jepte në fushë nuk po mjaftonin që gjyqtari ta ndëshkonte.

Për më tepër, Sodje dhe familja e tij kishin dhe një shoqata bamirëse, nëpërmjet së cilës përpiqeshin të pastronin paratë e fituara nga trukimi i shumës së kartonave në një sfidë. 34 vjecari madje nga hetimi kishte pranuar se do të përpiqej të manipulonte dhe ndeshje të Premierleague por gjithashtu dhe të Botërorit Brazil 2014, ku duke marrë parasysh vendin e origjinës së tij, Nigerinë nuk është e vështirë se cila do të ishte skuadra që ai mund të gjente terren për të ushtruar trukimin. Por Sodje nuk është i vetëm në familjen e tij që dyshohet për trukim, pasi dhe i vëllai i tij Akpo, që luan në Konferencën e Jugut me skuadrën e Whiteheak gjithashtu gjendet nën hetimn ndërsa dyshohet dhe për përfshirjen dhe të vëllait tjetër Stephen dhe të lojtarit të Oldham Cristian Montano, ndërkohë që emrat e tjerë të futbollistëve të përfshirë nuk bëhen të ditur për shkaqe sigurie.  

nga albsportnews Postuar te futboll

Seri A, lufta për titull, një duel Juve-Roma?

Seri A, lufta për titull, një duel Juve-Roma?

 

Përditësuar: 9 Dhjetor, 2013

Seri A, lufta për titull, një duel Juve-Roma?

 

Është ende herët për ta quajtur një duel dhe për ta konsideruar një kampionat kokë më kokë, megjithatë i ngjan shumë një skenari Juve kundër Romës apo Roma kundër Juves. Nga 3 skuadra e kreut, në javën e fundit fituan vetëm këto dy skuadra, Napoli dhe Inter arritën një barazim rakombalesk 3-3 në sfidat respektive, ndërsa Fiorentina u mposht 2-1 pikërisht nga verdhekuqtë. Diferenca mes dy kryesueseve dhe rivaleve që i ndjekin është thelluar ndjeshëm.

Napoli është -5 pikë nga Roma, Interi dhe Fiorentina respektivisht – 9 dhe -10. Skuadra e vetme që mund të rifutet  në garë është vetëm ajo e Rafa Benitez. Interi nuk I ka lojtarët për të synuar kaq lart, ndërsa Fiorentina është e bukur, por shpeshherë dorëzohet, ndoshta ngaqë po i mungon shumë Gomez. Verdiktet e raundit të fundit të ndeshjeve në Grupe të Champions Ligë, do të kenë një peshë specifike, por jo domosdoshmërisht do të jetë e avantazhuar skuadra që nuk do të ketë impenjime në Europë. Nganjëherë, sukseset në kompeticionet europiane ndikojnë për mirë edhe në kampionat.

Ndaj Fiorentinës Roma mori një fitore të trefishtë. Ne radhë të parë, sepse i qëndron përkrah Juventusit, për të shkuar të paktën me këtë diferencë pikësh në përplasjen direkte, që hap vitin 2014. E dyta sepse ndërpreu serinë e barazime që po bëhej shqetësuese, dhe e treta sepse treguan cilësi në një ndeshje spektakolare. Pjesa e mbetur e kampionatit tregon Veronën që zgjohet pas tri humbjeve radhazi, Kievo vijon me një ecuri prej rivali për titull me tri fitore në po kaq ndeshje, dhe Kaljari që ringrihet. Bie Lacio, që ka vetëm 6 skuadra pas shpatullave deri në vendin e 18, që zbret në Serinë B.

Duket që Lotito nuk e duron më trajnerin Petkovic, dhe anasjelltas, por asnjë prej tyre nuk guxon të thotë mjaft. E pikërisht kjo heshtje mund të jetë shumë e dëmshme, pasi mund të jetë shumë më mirë që njëri prej tyre të ketë kurajë dhe të tërhiqet.

 

pirlo

Nov 10, 2013 11:19:00 PM

The midfield maestro was delighted with his goal but even happier with the result as the Bianconeri moved to within one point of table-toppers Roma

 

Andrea Pirlo believes his side’s 3-0 victory over Napoli is a statement of intent as Juventus cut the gap at the top of Serie A to one point.

The 34-year-old produced another stunning free kick to add to his collection from over the years as Juventus Stadium revelled in one of the Bianconeri’s best performances of the season so far.

Pirlo believes the display will have title rivals Roma looking over their shoulders.

“I was fortunate with my goal, but I’m happier with the victory,” the midfielder told Sky Sport Italia after the game.

“We tried to send a signal to those in front of us, to let them know we’re going to have a great season.”

Fernando Llorente opened the scoring and after Pirlo’s effort Paul Pogba put the seal on a comprehensive victory with a thunderous volley.

The veteran Italian says despite a few early hiccups his side are on the right track to challenge for the Scudetto once again.

“The two defeats to Fiorentina and Real Madrid helped us to grow. Now we have rediscovered ourselves and must continue along this path,” Pirlo said.

“The Giallorossi [Roma] and Napoli will be in the title fight to the end. We just have to focus on ourselves.339496_heroa

nga albsportnews Postuar te futboll

Andrea Barzagli is confident Juventus will cope without Andrea Pirlo after the midfielder was ruled out indefinitely with ligament damage.

The Italy veteran picked up the medial knee injury in the Bianconeri’s win over Udinese on Sunday and is expected to be out of action for at least six weeks, though the Turin club have declined to set a return date for the midfielder.

With the likes of Claudio Marchisio, Paul Pogba and Arturo Vidal available play in central midfield for Antonio Conte’s men, Barzagli has total confidence that the Serie A leaders can continue their fine domestic form.

“Andrea is important to us,” the 32-year-old told reporters at the club’s annual Castagna d’Oro ceremony, with Vidal the winner of the best player of 2012-13 after Pirlo won the award – voted for by fans – last year.

“He is one of the best players in the world and gives us a lot of experience. Fortunately, we have other players who are strong in midfield, though admittedly there is no one else quite like him.

“But we are still a great team and we will try to impose our game on the opposition without him.”

Barzagli was delighted with how Juve fought to a 1-0 triumph over Udinese at the weekend, with Fernando Llorente’s late goal securing all three points, and he praised Gianluigi Buffon in particular for keeping them in the game.

“It was a crucial victory, coming in the last minute of a hard battle,” he added. “We were good, but lucky, and we believed in ourselves.

“Udinese proved themselves to be in better condition than us physically and almost made us suffer in two situations where Gigi [Buffon] made the difference.”

Juve head into Friday’s visit to Bologna on the back of six straight victories in the league and top the table by three points over second-placed Roma, who have fallen back somewhat after their impressive run of 10 wins on the trot at the start of the season. 1381295_571470459568923_655514385_n

nga albsportnews Postuar te futboll

10 ndeshjet e fundit te juventus ne te ghitha kompeticionet

Juventus F.C.
1st in Serie A TIM
Serie A
Sunday, December 1, 6:30 PM
Juventus Stadium
Juventus
Udinese
1 – 0
Final
Scores & Schedule
Oct 20 – Serie A
Fiorentina

4 – 2

Final
Juventus
Oct 23 – Champions League Group Stage
Real Madrid

2 – 1

Final
Juventus
Oct 27 – Serie A
Juventus

2 – 0

Final
Genoa
Oct 30 – Serie A
Juventus

4 – 0

Final
Catania
Nov 2 – Serie A
Parma

0 – 1

Final
Juventus
Nov 5 – Champions League Group Stage
Juventus

2 – 2

Final
Real Madrid
Nov 10 – Serie A
Juventus

3 – 0

Final
Napoli
Nov 24 – Serie A
Livorno

0 – 2

Final
Juventus
Nov 27 – Champions League Group Stage
Juventus

3 – 1

Final
København
Dec 1 – Serie A
Juventus

1 – 0

Final
Udinese
Dec 6 – Serie A
Bologna

vs

8:45 PM
Juventus
nga albsportnews Postuar te futboll

Magani: Kampionati ka ikur, synojmë Kupën

Magani: Kampionati ka ikur, synojmë Kupën

Përditësuar: 3 Dhjetor, 2013

Magani: Kampionati ka ikur, synojmë Kupën

 

Sfida e parë ndaj Lushnjës në raundit e dytë të Kupës së Shqipërisë shënon dhe debutimin e Gugash Maganit në krye të Tironës. Pavarësisht pozicionit shumë të vështirë në klafisikimin e Superiores, trajneri peqinas ka ambicie maksimale në Kupë.

Magani e nis aty ku e la Sokol Bulku, në “Roza Haxhiu” të Lushnjës, ndaj një kundërshtari që sipas 48-vjeçarit, është ndër më të fortët e kampionatit shqiptar në fushën e tij.

Sa i përket formacionit, Magani siguroi se do të ndryshojë modul, duke luajtur me 2 sulmues të avancuar.

Duke iu referuar merkatos së Janarit, ish-trajneri i Teutës kujtoi edhe një herë se afrimi I disa elementëve cilësorë ka qenë një nga kushtet e tij për të marrë drejtimin e bardhebluve.

Juve-Vidal, bashkë deri në 2017

Juve-Vidal, bashkë deri në 2017

 

Përditësuar: 3 Dhjetor, 2013

Juve-Vidal, bashkë deri në 2017

 

Arturo Vidal dhe Juventusi do të jenë bashkë deri në fund të sezonit 2017. Ashtu siç pritej, firma ka ardhur, me bardhezinjtë që lajmin e japin në faqen zyrtare dhe në Twitter.

“Dy tituj në Serinë A, dy Superkupa Italiane, 100 ndeshje, 32 gola me një rritje të vazhdueshme. 7 realizime në vitin e tij të parë, 15 në të dytin dhe 10 të tjerë në 20 ndeshje këtë sezon”, shkruhet ndër të tjera në njoftimin e kampionëve të Italisë.

Mesfushori kilian u transferua në Torino në verën e vitit 2011 nga Bayer Leverkusen dhe iu desh shumë pak kohë që të kthehej në një lider dhe shembull për të tjerët. Jo më kot mban nofkën Luftëtari, ka treguar se është deciziv për Zonjën e Vjetër në shumë ndeshje dhe një ndër të preferuarit e Contes, por edhe të tifozerisë juventine. Vidal iu drejtua pikërisht tifozëve me një mesazh në Twitter, ku shkruante se kjo ditë është shumë e rëndësishme për të dhe shpreson që ata të jenë të lumtur.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: